Helikopter

Człowiek od zawsze chciał latać.
Któż z nas nie marzył, aby choć raz wzbić się w przestworza i poczuć się wolnym jak ptak. Już w mitologii słynny Dedal i Ikar odzwierciedlali te marzenia. Obecnie marzenia te są na wyciągnięcie ręki, możemy latać min. paralotniami, motolotniami, awionetkami, gigantycznymi pasażerskimi samolotami i oczywiście helikopterami. Jeżeli marzy Ci się przelot tym ostatnim to warto przeczytać ten artykuł aby mieć choć blade pojęcie w tym temacie.

Ile kosztuje wynajęcie helikoptera?
Zanim odpowiemy na to najważniejsze nurtujące Cię pytanie najpierw dowiedzmy się co trzeba zrobić aby aby móc realizować takie zlecenia.

Pilot – wyszkolenie pilota od zera do uprawnień lotów komercyjnych kosztuje mniej więcej tyle, co przyzwoite mieszkanie w Rzeszowie.

Maszyna – powiedzmy, że najbardziej popularny Robinson R44 Raven – 3 pasażerów + pilot – nowy kosztuje około 400,000 USD.

Zarejestrowanie maszyny – gąszcz polskich przepisów związanych z lotnictwem cywilnym jest jak amazońska dżungla, temat dla bardzo wytrwałych i upartych.

Utrzymanie maszyny – w 2019 Robinson Helicopter Company przedstawiło średni roczny koszt utrzymania śmigłowca Robinson R44 Raven. Zakładając, że maszyna spędzi w powietrzu rocznie 500 godzin to utrzymanie jej wyniesie 477 000 zł

Skąd te koszty?
Odpowiedź znajdziemy w wikipedii – https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Amig%C5%82owiec
Śmigłowiec jest maszyną, w której duża liczba elementów konstrukcji jest poddawana obciążeniom o zmiennej wartości i kierunku. Obciążenia te powodują szkodliwe drgania i naprężenia, a w efekcie zmęczenie materiału. Z tego względu wiele elementów śmigłowca wymaga kosztownych prac serwisowo-naprawczych, co sprawia, że jego eksploatacja jest dużo kosztowniejsza niż samolotu. W razie zaniedbań w zakresie przeglądów i remontów śmigłowca może dojść, na skutek zmęczenia materiału, do pęknięcia któregoś z istotnych elementów (np. łopaty wirnika głównego), co może być przyczyną poważnego w skutkach wypadku.
Ujmując rzecz kolokwialnie – zwykła niepozorna śrubka aby mogła być zastosowana w śmigłowcu musi mieć atest więc kosztuje kilka razy więcej niż odpowiednik z Castoramy i aby ją przykręcić potrzebny jest mechanik z odpowiednimi uprawnieniami, które też musi zdobyć (czyli zapłacić za szkolenie).

Zabieramy się za wynajmowanie?
Dla zobrazowania sytuacji posłużymy się Panem Jankiem, który w sierpniu 2021 ma ślub i chcąc dać upust swojej fantazji pragnie wynająć helikopter na swój ślub jako środek transportu. Prowadzi dobrze prosperującą firmę, pieniądze nie są problemem.

Mieszka pod Rzeszowem powiedzmy w Sędziszowie a Pani Młoda gdzieś koło Przeworska. Chce zrobić show i od siebie chce polecieć helikopterem do Pani Młodej. Helikopter musi mieć warunki, aby bezpiecznie wylądować. Dla uproszczenia zarówno koło domu Pana Janka jak i jego narzeczonej jest duża równa łąka o wymiarach 60×60 metrów, bez napowietrznych sieci elektrycznych i telekomunikacyjnych idealna, aby lądować.

Ile to kosztuje?
Koszt obsługi Twojego marzenia może kosztować 3, 5, 7 tys zł a górnej granicy właściwie nie ma. Wszystko zależy od tego gdzie ma się odbyć lot i jaką maszyną. Pamiętaj, że liczy się czas lotu od momentu startu śmigłowca z siedziby firmy do jej powrotu. To, że masz do przelecnia 10 km nie oznacza, że będzie tanio. Teoretycznie można obniżyć koszt wynajmu jeżli maszyna na danym terenie obsłuży dwa śluby tego samego dnia.

Gdzie szukamy takiej usługi?
Wystarczy wpisać w google „helikopter na ślub” i oto co znajdziemy:

helipoland.com/pl/wynajem/zareczyny-slub-wesele-helikopterem/

polcopter.pl/oferta

heli24.pl/lot-slubny-smiglowcem

https://www.deutsche-helikopter.pl/transfer-osob/wesela.html

Jedna z powyższych firm wyceniła marzenie Pana Janka na 3 000 zł a inna na 8 000 zł. No cóż, czy to tanio czy drogo to już pojęcie względne.

Co ludzie powiedzą…
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o konsekwencjach nazwijmy to… społecznych takiego przedsięwzięcia. Może zdarzyć, że wynajęcie helikoptera zostanie odebrane przez rodzinę i gości w sposób nie dokońca przez Ciebie akceptowany.